wybierz KATEGORIE

3

2

-1

0

nowości

promocje 

[]

kolekcja OBLICZE PIĘKNA (róże)

 


kolekcja w róże nawiązuje do mojego muralu OBLICZE PIĘKNA, foto: Agata Hejchman, gdzie zobaczyć mural: ul. Wschodnia 70 w Łodzi

Projekt zrealizowany w ramach Artystycznego Stypendium Prezydent Miasta Łodzi 2018

mural (koncepcja, projekt i realizcja): Paulina Nawrot, modelki: Joanna Wolańska i Adrianna Bielak


 

Traktuję przedstawienie Marii, jako pretekst do porozmawiania o tym, co ogólnoludzkie, czyniąc portret osoby świętej jako przykład uświęcenia każdego człowieka. Szukam w tej kobiecie wewnętrznego piękna, nie na zasadzie przedmiotu kultu, ale wydobycia już istniejącego sacrum. Chcę, by mural nie był dziełem skupionym jedynie na estetycznym doznaniu, ale poprzez kontemplację prowadził dalej do zadania sobie pytania: czy we mnie jest sacrum, czy traktuję swoje ciało jako świątynię? Czy szanuję je jako dane od Boga, zamiast je ubóstwiać lub poniżać?

Zatrzymując się, by obejrzeć ten dekoracyjny wizerunek stajemy się uczestnikami wewnętrznego procesu przemiany patrzenia na rzeczywistość: Czy Piękno może zbawić świat? Chciałabym, abyśmy dostrzegli w Bogu obok Prawdy i Dobra, także Piękno. I przyjęli Jego zaproszenia do życia z zachwytem tym, jak nas stworzył.

Pozostawiam przestrzeń do refleksji, nie narzucając jednoznacznie swojej wersji opowieści – stąd postać nie ma jednoznacznych emblematów religijnych – jej tożsamość można odkryć wnikając w symbolikę ornamentów różanych i kolorystyki oraz skojarzenia z ikonicznym ujęciem portretu.

 

autorka muralu Paulina Nawrot, NAWROTANKA


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl